2 Kasım 2013 Cumartesi

Saç Boyası Zararları

Saç Boyasının Zararları

Saç Boyasının ZararlarıSaçlarımızın rengini değiştirmek için kullandığımız boyalar özellikle oksidanlarla birleşince saçlarımız için tam bir felaket halini alıyor. Saçın kırılması, yıpranması ve kopması bir yana saç derisinde çok ciddi alerjik durumlara da neden olabiliyor. Oksidanla kullanılan boyalara kıyasla doğal boyalar daha az alerjiye neden olduğu bir gerçek ancak bu boyaların da kalitesi ve saçta kalma zamanları çok düşük. Ancak saç boyasından dolayı oluşan alerji vakalarının birçoğu aslında boyaların içerdiği maddelerle alakalı. Bu nedenle evde boya yapacaklara şiddetle tavsiye edeceğim şey, tüm saça boya uygulamadan önce küçük bir bölgede boyayı denemeniz ve sonucuna göre tüm saçlarınızı boyamanız olacaktır. Zaten işi bilen profesyonel kuaförler de benzeri şekilde davranırlar. 

Saç Boyası Alerji Yapar Mı


Boya ürünleri mutlaka önceden test edilir. Ancak bazı insanlar diğerlerine göre daha hassas olabilir ve yapılan testlere rağmen ürün, bu insanlarda alerjiye neden olabilir. Testler, 1986 tarihinden beri hayvanların üzerinde değil, hücrelerin üzerinde gerçekleştirilmektedir. Bu testler insan vücudunun hassasiyetleri üzerine dayandırılmıştır. Bio-kimyagerler hücresel değişiklik veya mutasyonların olup olmadığını araştırır. Bu testler bitirildiğinde, insan derisi üzerinde yapılan testlere geçilir. Bunlar hammadde üzerinde yapılmaktadır. Bu da tahriş oranında fikir yürütülebilmesine izin verir. Yani boyalı saçlar gerçekten zor zanaat, hem iyi bakım yapmak gerekiyor, hem de iyi boya seçmek için neredeyse uzmanlaşmak gerekiyor.

Saç boyasının doğal olup olmadığını anlamak için, öncelikle Avrupa Kontrol Edilmiş Doğal Kozmetik (Bdih), Ecocert, Organic Soil Association, gibi doğal sertifikalarının olması gerekiyor. Ayrıca doğal bir saç boyası saçın rengini açamaz yani aldığınız boya saçınızın rengini açıyorsa doğal değildir. Kimyasal boyalar yaklaşık 30 gün rengini korurken, doğal boyalar kısa zamanda saçtan akar ve ana renk ortaya çıkar. Buradan da boyanın doğal olup olmadığını anlayabiliriz. Hamilelerde saç boyası kullanmamalıdır. Çünkü insan derisi cilde sürülen birçok şeyin emilimini gerçekleştirebilir. Hamile kişi saçını boyadığında direkt olarak aldığı zararlı madde bebeğe de nüfuz eder. Bebek doğduktan sonrada emme zamanı bitene kadar saç boyanmamalıdır.

Kimyasal saç boyaları, oksijen bazlı krem ve sentez pigmentlerinin karıştırılması ile elde ediliyor. Okside olan boya pigmentleri, saçın içerisine girer, saçta birikir ve çıkamaz. Bu nedenle saçın beslenme ve bakımını sağlayan köklerdeki yağ, saç uçlarına doğru nüfuz edemez ve kırık uçlar, saçta kuru, mat bir görünüm oluşur.


Saç Boyaları Kanser Yapar mı• Yiyip içtiklerimizin "içindekiler" listesine bakıyoruz ama vücudumuza sürdüğümüz bakım ürünlerinin, boyaların, krem ve parfümlerin içinde ne olduğuna bakmak pek aklımıza gelmiyor. Oysa, derimiz de üzerinde bulunan maddeleri kan dolaşımına aktarma kabiliyetine sahip.


• Saç boyası üretiminde kullanılan kimyasallardan 22 tanesi Avrupa ülkelerinde yasaklandı. Amerikalı bir çevre örgütünün incelemesinde birçok saç boyasının "çok zararlı" olduğu görüldü. 


• Kafaya pek takmadığımız bu "içinde ne var" sorusu, Amerikalı çevre örgütü EWG'nin kafasına fazla takılmış. Binlerce kozmetik ürününü inceleyip içinde hangi maddeler olduğuna bakmışlar. Kullanığınız kozmetik ürünlerin içeriğindeki zararlı maddeleri şu linkten sorgulayabilirsiniz. ewg


• Aslında kozmetik ürünlerin içerikleri gizlenen bir şey değil, küçücük harflerle de olsa birçok ürünün üstünde yazıyor. Lütfen içerikleri kontrol ederek kullanınız.

Saç Boyasındaki Zararlı Maddeler


Aşağıda listelediğim 22 kimyasal maddeyi içeren saç boyaları saçınıza zarar verebilecek ve alerji riski yüksek boyalardır.

 1.  6-Methoxy-2,3-Pyridinediamine
 2.  2,3-Naphthalenediol
 3.  2,4-Diaminodiphenylamine
 4. 2,6-Bis(2-Hydroxyethoxy)-3,5-Pyridinediamine
 5.  2-Methoxymethyl-p-Aminophenol
 6.  4,5-Diamino-1-Methylpyrazole
 7.  4,5-Diamino-1-((4-Chlorophenyl)Methyl)-1H-Pyrazole Sulfate
 8.  4-Chloro-2-Aminophenol
 9.  4-Hydroxyindole
 10.  4-Methoxytoluene-2,5-Diamine
 11.  5-Amino-4-Fluoro-2-Methylphenol Sulfate
 12.  N,N-Diethyl-m-Aminophenol
 13.  N,N-Dimethyl-2,6-Pyridinediamine
 14.  N-Cyclopentyl-m-Aminophenol
 15.  N-(2-Methoxyethyl)-p-phenylenediamine
 16.  2,4-Diamino-5-methylphenetol 
 17.  1,7-Naphthalenediol
 18.  3,4-Diaminobenzoic acid
 19.  2-Aminomethyl-p-aminophenol
 20.  Solvent Red bir (CI 12150)
 21.  Acid Orange 24 (CI 20170)
 22.  Acid Red 73 (CI 27290)17

YAzım burada bitiyor umarım faydalanabildiğiniz bir yazı olmuştur. Boyalı saçlar hakkında diğer yazılarım olan yıpranmış boyalı saçlar için keratin bakımı ve c vitamini saç açma yazılarıma bakabilirsiniz. 

2 yorum:

 1. saç boyalarının zararları ile ilgili yazı koyarmısınız

  YanıtlaSil
 2. tabi ki bir yazı ilave edeyim

  YanıtlaSil